۱۳۹۰ فروردین ۹, سه‌شنبه

ناشی از استرسه!


تا حالا شده به اتاقی برید و ندونید چرا به سمت اون اتاق رفتید؟یا تا حالا شماره تلفن منزل خودتونو رو فراموش کنین؟؟ دوستای عزیز شفا اینجا می خواهم بهتون بگم برطبق مقاله ای که اخیرا خوندم و بر پایه یافته های علمی اکثر این فراموشی ها ناشی از استرسه! و با توجه به شرایط اجتماعی و ... اکثر مردم کشور ما استرس های زیادی رو در طول زندگیشون تحمل می کنن! توصیه های برای تقویت حافظه در مقاله ای خوندم که خوبه شما هم بخونید و در زندگیتون بکار ببرید ....

توصیه هایی برای تقویت حافظه:

١. موز ! دوستای من به جای چیپس و پفک و .... موز بخورید


٢. با خودتون مهربون باشید! انجام کارهای مورد علاقه مانند خریدن یک شاخه گل , کتاب رمان, ملاقات دوستان قدیمی و ........ باعث افزایش ترشح هورمون " دوپامین " می شود که احساس خوبی را در فرد به وجود می آورد و این افزایش تاثیر مثبتی بر سلسله اعصاب و آن بخش از مغز که مسوول حافظه است می گذارد


.٣. قدم بزیند : زنان یا مردانی که به طور مرتب قدم می زنند بسیار کمتر دچار فراموشی میشوند . چرا؟ تحقیقات نشان داده است که فعالیت ,ارتباط مغزی را در بخشی که ذهن مسوول حافظه است گسترش می دهد.


٤. غذای سس دار نخورید : بر اساس تحقیقات انجام شده برروی عادت غذایی بیش از ٨ هزار نفر , استفاده از این نوع سس ها و غذاهای سویا دارباعث کاهش قدرت حافظه می شود. علت آن است که یک ماده شیمیایی موجود در این نوع سس ها و سویا که گفته می شود ضد سرطان و بیماری قلبی است دقیقا عکس این خواص را با خود دارد.با این حال یک بار خوردن آن در هفته چندان مشکلی ندارد!


٥. خواب به موقع : یک استراحت خوب مغز می تواند اطلاعات بشتر و بهتری را به حافظه شما باز گرداند تا مغزی که تمام روز را بدون استراحت گذرانده باشد .


٦. بیشتر به خودتان برسید : تحقیقات نشان می دهد افرادی که رژیم های غذایی بسیار کم کالری در برنامه روزانه خود دارند نه تنها پروسه اطلاع رسانی را بسیار کند انجام می دهد بلکه از دیگر افراد هم سن و سال خود که این رژیم را ندارند نیز کمتر قادر به استفاده از حافظه خود می باشند. لذا به فکر خود باشید و رژیم های غیر موجه را فراموش کنید.


٧. چای گیاهی بنوشید : آهن برای عملکرد صحیح حافظه ضروری است و نوشیدنی های کافئین دار به علت دارا بودن موادی به نام " تانن " (اسید تانیک) که ٧٥ درصد آهن موجود در بدن را از بین می برند.


٨. خوردن قند و شکر مصنوعی را کاهش دهید : این امر ممکن است در کاهش وزن به شما کمک کند اما نوشیدن بیش از یک یا دو نوشیدنی رژیمی در طول روز حافظه دراز مدت شما را تخریب می کند . خوشبختانه تاثیرات منفی این مسئله دائمی نیست و شما به راحتی می توانید با قطع مصرف شیرینی های مصنوعی مجددا حافظه خود را اصلاح کنید.


9. بهره گیری از سه قانون اولیه تداعی ارسطو

*-قانون تشابه : خاطره مشابه با تاثیر معینی به یاد می ماند . *-قانون عكس یا متضاد: اگر دو یا چند تاثیر ، آنتی تز یكدیگر باشند داشتن یكی سبب یاد آوری دیگری می شود. *-قانون همزمانی یا همراهی : اگر دو یا چند تاثیر همزمان اتفاق بیافتند ، بروز یكی سبب یاد آوری دیگری می شود .


10-اعتماد به نفس : اعتماد به حافظه نخستین گام تقویت حافظه است ، باید به قوی بودن حافظه خود اعتماد داشته باشید . باید از كاربرد كلمات و جملاتی كه موجب تضعیف حافظه می شوند جدا" خودداری كنید . حتما" از گفتن جملاتی نظیر حافظه ام یاری نمی كند ، حافظه ام ضعیف شده است …. خودداری كنید. چرا كه با گفتن این جملات ، به خودتان تلقین می كنید كه واقعا" حافظه تان ضعیف شده است ، در آن صورت حافظه نیز به یاری شما نمی شتابد .


توجه توجه!!!دوستای من !!!موقع امتحان سرتون خیلی زیاد به طرف ورقه و پایین خم نکنید!چون باعث کاهش کارایی مغز و حافظه شما میشه.

1 نظر:

شتر گفت...

من نمي دونم كه اين مطالب با چه منبعي هستن. من با يه مورد مشكل داشتم و اون مصرف مواد سويا دار هست. سويا مشكلي براي حافظه ايجاد نمي كنه بلكه با عث تقويت حافظه هم ميشه. مواردي هست كه گفته مي شه مصرف زياد سويا بخصوص آجيل سويا ( زياد) موجب اختلال حافظه ميشه.